News

09.06.2018r.

Święto parafialne w Piotrkowie Trybunalskim

Thumb 20180603 102741

W dniach 02-03.06.2018r. parafia Prawosławna pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim obchodziła swoje święto parafialne. Był to szczególny rok dla parafii jak i jej proboszcza. W 2018r. parafia obchodzi swoje 240 lat istnienia i 170 lat od momentu wyświęcenia obecnej cerkwi, zaś proboszcz parafii został odznaczony cerkiewną nagrodą prawem noszenia Krzyża z ozdobami. Uroczystościom zarówno pierwszego jak i drugiego dnia przewodniczył Jego Ekscelencje Przewielebny Atanazy Biskup Łódzki i Poznański.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 02.06.2018r. Całonocnym Czuwaniem (cs. wsienoszcznoje bdienije) któremu przewodniczył JE Bp Atanazy w asyście przybyłego duchowieństwa: ks. prot. Sawy Syczewskiego wikariusza parafii w Krakowie, ks. prot. Tomasza Rubczewskiego proboszcza parafii w Radomiu, ks. Jakuba Dmitruka, miejscowego proboszcza parafii w Piotrkowie Trybunalskim, oraz ks. diakona Jerzego Wodopjanowa z Łodzi.

Kontynuacja uroczystości nastąpiła następnego dnia od powitania Jego Ekscelencji ks. Biskupa przez dzieci parafialne. Na powitanie Władyki dzieci wygłosiły szereg wierszy w związku z przybyciem Arcypasterza. Następnie przywitała miejscowa młodzież. Po przywitaniu przez młodzież władykę witał Starosta cerkiewny p. Władysław Drabiuk w tradycyjny sposób solą i chlebem. Po przywitaniu przez osoby świeckie w cerkwi przywitał dostojnego gościa Proboszcz parafii ks. Jan Jakimiuk. Liturgicznemu nabożeństwu któremu przewodniczył władyka Atanazy w tym dniu asystowali : ks. mitrat Mirosław Drabiuk z Częstochowy, ks. prot Sawa Syczewski z Krakowa, Ks. Jakub Dmitruk z Łodzi, miejscowy proboszcz ks. Jan Jakimiuk, oraz ks. diakon. Jerzy Wodopjanow. Po odczytaniu fragmentu ewangelii kazanie wygłosił JE. Władyka Atanazy, który w przepięknych słowach podkreślił znaczenie święta i świętych w życiu prawosławnego chrześcijanina. Na zakończenie Liturgicznych uroczystości odbyła się procesja (cs. krestnyj chod) wokół świątyni podczas którego odsłużono litiję nad pochowanym za cerkwią Ks. Mateuszem Wierżykowskim, oraz odczytano urywki czterech Ewangelii.

Podczas Boskiej Liturgii Władyka Atanazy odznaczył księdza proboszcza Jana Jakimiuka cerkiewną nagrodą prawa noszenia Złotego Krzyża z ozdobami.

Tekst: ks. Jan Jakimiuk Zdjęcia: lekt. Michał Kuryło