Новости

06.06.2018r.

Rodzinne spotkanie w Kaliszu łódzkich parafian

Thumb kalisz 2018 maj cze  foto andrei nekrasov  60q4729

Grupa łódzkich wiernych z Katedralnej Parafii Prawosławnej Świętego Aleksandra Newskiego już po raz drugi wyjechała na rodzinne spotkanie rekreacyjne. Po ubiegłorocznym pobycie w Cieplicach, w bieżącym roku, w dniach 31 maja – 2 czerwca odwiedziliśmy parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu.

Proboszcz, o. prot. Mirosław Antosiuk bardzo serdecznie przyjął nas w domu parafialnym i otoczył ojcowską opieką. Opowiedział o historii Cerkwi w Kaliszu, sięgającej drugiej połowy XVIII wieku. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję wspólnego zwiedzenia jednego z najstarszych miast w Polsce i jego okolic. Dzieci obejrzały Kaliski Gród Piastów, dzięki czemu mogły poznać odległe czasy założycieli państwa polskiego. Ekipa rowerowa, z batiuszką - przewodnikiem, pojechała do oddalonego o 18 km Gołuchowa, gdzie spacerowaliśmy po parku-aboretum, odwiedziliśmy Zamek Książąt Czartoryskich i pokazową zagrodę z żubrami, danielami oraz konikami polskimi. Interesująca ścieżka edukacyjna była także okazją do zapoznania się z bogactwem przyrodniczym polskich lasów: budkami lęgowymi dla ptaków, a także ekspozycją trofeów łowieckich w Muzeum Leśnictwa. Obejrzeliśmy również wystawę prezentującą maszyny i urządzenia wykorzystywane w pracy leśników. Kolejną atrakcją była kąpiel w Jeziorze Gołuchowskim i odpoczynek w cieniu rozłożystych drzew pod koniec upalnego dnia.

Dzięki uprzejmości Bartosza Zaczykiewiecza, dyrektora kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego (i jednocześnie parafianina cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła), mogliśmy zwiedzić tę placówkę kultury oraz poznać kulisy powstawania przedstawień i różne ciekawostki związane z funkcjonowaniem teatru. Wieczorami wspólnie biesiadowaliśmy przy grillu. Na zakończenie trzydniowego pobytu, o. Mirosław odsłużył molebień w intencji przybyłych na spotkanie i wręczył wszystkim ikonki, a kierowcom krzyżyki, by chroniły w czasie drogi powrotnej i podczas każdej podróży.

Były to bardzo udane trzy dni, spędzone przy pięknej, słonecznej pogodzie i na łonie przyrody, umożliwiające integrację parafian i stanowiące okazję do wielu rozmów. Tradycję wspólnych wyjazdów będziemy chcieli z pewnością kontynuować również w przyszłym roku.

Ciekawym zbiegiem okoliczności był fakt, iż łódzcy parafianie przybyli do Kalisza dokładnie w 20 lat od dnia przyjazdu do tego miasta o. Mirosława w celu objęcia tutejszej parafii. Mnohaja leta, otcze Mirosławie! Bardzo dziękujemy za chęć goszczenia nas, otwartość i wielką życzliwość!

tekst: Raisa Sapieżyńska - Łoś i Łukasz Kobeszko

zdjęcia: Andriej Nekrasov