News

29.09.2017r.

Ingres Jego Ekscelencj Najprzewielebniejszego biskupa Atanazaego

W dniu 21 października 2017 roku (sobota) w Katedralnej Cerkwi Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi odbędzie się ingres Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego biskupa Atanazego, na tron biskupów diecezji łódzko - poznańskiej, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

8:30 - przywitanie hierarchów.

9:00 - Boska Liturgia.

Biskup Atanazy urodził się 27 listopada 1968 r. w Łuplance Starej (województwo podlaskie). W 1988 r. ukończył Technikum Rolnicze w Michałowie. W 1988 r. wstąpił do Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie z siedzibą w Jabłecznej, które ukończył w 1991 r. W latach 1991-1995, z błogosławieństwa arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Sawy, przebywał na stypendium naukowym w Prawosławnym Instytucie Teologicznym św. Tichona Zadońskiego w South Cannan w USA. Ukończył tę uczelnię w 1995 r. z tytułem magistra teologii. W1996 r. wstąpił jako nowicjusz do monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. Postrzyżyny w riasofor przyjął 27 marca 1996 r. z rąk biskupa lubelskiego i chełmskiego Abla. 27 marca 1996 r. z rąk tego samego hierarchy otrzymał święcenia diakońskie. 27 sierpnia 1996 r. na jego ręce złożył również śluby monastyczne małej schimy z imieniem Atanazy na cześć św. męczennika Atanazego Brzeskiego. 1 września 1996 r. z rąk arcybiskupa Abla otrzymał święcenia kapłańskie. 30 marca 1999 r. został podniesiony do godności ihumena, 20 marca 2007 r. do godności archimandryty. W latach 1997-1999, z błogosławieństwa biskupa lubelskiego i chełmskiego Abla, przebywał na stypendium naukowym w Atenach (Grecja). Po powrocie, 4 maja 1999 r., metropolita warszawski i całej Polski Sawa mianował go dziekanem i spowiednikiem monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. W 2000 r. nostryfikował dyplom studiów zagranicznych broniąc pracę magisterską na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie pt. „Problem tolerancji wyznaniowej na Podlasiu w okresie II Rzeczypospolitej”. 15 stycznia 2007 r. został mianowany namiestnikiem Monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej oraz proboszczem przyklasztornej parafii. 28 marca 2011 r., na podstawie uchwały Świętego Soboru Biskupów PAKP, powierzono mu funkcję dziekana monasterów Cerkwi prawosławnej w Polsce. 18 marca 2014 r. został odznaczony drugim krzyżem z ozdobami, a 18 września 2016 r. z okazji 20-lecia kapłaństwa został nagrodzony Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia. 24 sierpnia 2017 r. Święty Sobór Biskupów PAKP powołał archimandrytę Atanazego na biskupa łódzkiego i poznańskiego. 24 września 2017 r. w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie, odbyła się chirotonia biskupia archimandryty Atanazego.

autor: xJ