Aktualności

30.08.2018r.

Uspienije w Krakowskiej Cerkwi

Thumb img 0290

Parafia Prawosławna w Krakowie w dniach 27-28 sierpnia uroczyście obchodziła swoje święto patronalne – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W wigilię święta sprawowane było Nabożeństwo wieczorne – Wsieniszcznoje Bdienije z wyniesieniem Płaszczanicy. W dzień święta cykl nabożeństw rozpoczęło Małe poświęcenie wody, które sprawował Krakowianin z urodzenia, a obecnie proboszcz Parafii Prawosławnej w Kędzierzynie- Koźlu i Opolu – ks. mitrat Eustachy Strach.

Tuż przed godzina 10 w progu krakowskiej świątyni Rada Parafialna wraz z proboszczem witali Ordynariusza swej diecezji, Jego Ekscelencję, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego. Po odczytaniu świątecznej Ewangelii słowa pouczenia do wiernych skierował ks. prot. Prof. Dr hab. Marek Ławreszuk, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Ojciec Marek przybliżył wiernym symbolikę i znaczenie Zaśnięcia Bogurodzicy.

Liturgiczną część święta zakończyła modlitwa Mnogaja Lieta, którą wzniesiono za Zwierzchnika Polskiej Cerkwi, Biskupa Atanazego, zgromadzone duchowieństwo i wiernych. Władyka dziękując za wspólna modlitwę wyraził swe zadowolenie i radość przede wszystkim z tego, że prawie wszyscy zebrani w cerkwi przystąpili do sakramentu Eucharystii. „Świadczy to – mówił Władyka Atanazy – o waszym wysokim poziomie duchowości. Dziękuję wam za to i wiedzcie, że jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy”.

Po Świętej Liturgii przyszedł czas na tradycyjny poczęstunek. W salach parafialnych przy herbatce i ciasteczku dzieliliśmy chwile radosnego świętowania. Był to czas na rozmowy z Arcypasterzem i duchownymi, ale też i na wspólny śpiew.

W nabożeństwach oprócz wyżej wymienionych duchownych asystowali Władyce Atanazemu ks. prot. Mgr Sawa Jarosław Syczewski – duszpasterz greckojęzycznej społeczności przy krakowskiej parafii oraz proboszcz krakowski – ks. prot mgr Jarosław Antosiuk. Podczas nabożeństw śpiewał chór parafialny pod dyrekcją matuszki Kseni Antosiuk.

Tekst: ks. Jarosław Antosiuk

Новая страница 2

Zdjęcia z uroczystości są do obejrzenia tutaj.