News

01.07.2018r.

Liturgiczne obchody I rocznicy śmierci abp. Szymona

Thumb img 20180630 112433 resized 20180701 024129824

30 czerwca br. w sobotę w łódzkiej katedrze miały miejsce wyjątkowe uroczystości. Łódzka wspólnota prawosławna liturgicznie wspominała pierwszą rocznicę śmierci arcybiskupa Szymona (Romańczuka). Z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy oraz na zaproszenie Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego Atanazego do Łodzi przybyli Arcybiskup Bielski Grzegorz oraz Biskup Supraski Andrzej, prawosławne duchowieństwo diecezji Łódzko-Poznańskiej, a także duchowni z innych diecezji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Boskiej Liturgii przewodniczył najstarszy z władyków abp Grzegorz. Kazanie podczas Świętej Liturgii wygłosił biskup Andrzej, natomiast po zakończonej Liturgii i przed Panichidą ze słowem do wiernych zwrócił się władyka Grzegorz. Podkreślił on znaczenie misji arcypasterskiej władyki Szymona, wyrażając przekonanie, że teraz przed tronem Najwyższego również będzie on troszczył się modlitewne o diecezję łódzko-poznańską. Biskup Atanazy z całego serca podziękował przybyłym hierarchom, duchowieństwu i wszystkim zgromadzonym gościom za trud wspólnej modlitwy i prosił o ciągłą pamięć modlitewną w intencji swojego poprzednika, zmarłego abp Szymona.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii odsłużono panichidę za spokój duszy błogosławionej pamięci władyki Szymona. Następnie udano się na prawosławną część cmentarza Doły przy ul. Telefonicznej w Łodzi, aby wspólnie poświęcić nowo postawiony krzyż nad grobem śp. abp Szymona.

Na wspólnej agapie, zorganizowanej z okazji uroczystości, hierarchowie oraz starsze duchowieństwo, m.in. ks. mitrat Mirosław Drabiuk, dzielili się swoimi wspomnieniami o abp Szymonie, opisując w ciepłych słowach jego życie i posługę arcypasterską.

Tekst ks. Aleksy Kucy Zdjęcia: ks. Aleksy Kucy, Adam Mikołajewski