Aktualności

30.08.2018r.

Uspienije w Krakowskiej Cerkwi

Thumb img 0290

Parafia Prawosławna w Krakowie w dniach 27-28 sierpnia uroczyście obchodziła swoje święto patronalne – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W wigilię święta sprawowane było Nabożeństwo wieczorne – Wsieniszcznoje Bdienije z wyniesieniem Płaszczanicy. W dzień święta cykl nabożeństw rozpoczęło Małe poświęcenie wody, które sprawował Krakowianin z urodzenia, a obecnie proboszcz Parafii Prawosławnej w Kędzierzynie- Koźlu i Opolu – ks. mitrat Eustachy Strach.

27.08.2018r.

Uroczystości ku czci Częstochowskiej ikony Matki Bożej

Thumb img 20180825 124707 resized 20180827 022551210

25 sierpnia br. prawosławna społeczność miasta Częstochowy przeżywała niezwykłe chwile duchowej radości. We wspomnianym dniu po raz pierwszy w historii prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej w Częstochowie odbyło się diecezjalne święto ku czci Częstochowskiej ikony Matki Bożej. Decyzją Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego od 2018 r. Częstochowska ikona Matki Bożej została ustanowiona Patronką Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji.

08.08.2018r.

Świętu ku czci Św. Serafina w Toruniu

Thumb 1

Wierni toruńskiej parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Toruniu obchodzili 4 sierpnia 2018 r. święto św. Serafina - pustelnika, cudotwórcy i uzdrowiciela. Z tej okazji w Toruniu gościł Jego Ekscelencja, Biskup Atanazy, Ordynariusz łódzko-poznański.

06.08.2018r.

Uroczystości ku czci Poczajowskiej Ikony Matki Bożej w Bydgoszczy

Thumb bez tytu u

W dniach 4-5 sierpnia 2018 r. w dzień święta Poczajowskiej Ikony Matki Bożej z wizytą do Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Bydgoszczy przybył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański. W uroczystościach wzięli udział także ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia z Torunia oraz diakon Jerzy Mogilewski z Poznania. W przeddzień święta sprawowane było Całonocne Czuwanie. Uroczystości niedzielne rozpoczął Akatyst do Poczajowskiej Ikony Matki Bożej sprawowany przez ks. mitrata Mikołaja Hajduczenię, który był śpiewany przez wszystkich wiernych zgromadzonych w świątyni.

30.07.2018r.

Doniosłe uroczystości ku czci Św. Olgi w Łodzi

Thumb 1

28 lipca, kiedy Święta Cerkiew Prawosławna obchodziła 1030 rocznicę Chrztu Rusi i pamięć Św. Równego Apostołom Księcia Włodzimierza, katedralna parafia pw. Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi dodatkowo obchodziła pamięć swojej drugiej patronki – Św. Równej Apostołom Księżnej Olgi. Cerkiew pw. Św. Równej Apostołom Księżnej Olgi w Łodzi obchodzi w tym roku swoje 120 lecie i jest jedyną prawosławną świątynią w Polsce pod takim wezwaniem.