Aktualności

28.06.2017r.

Zmarł Jego Ekscelencja Arcybiskup Szymon

Thumb jego ekscelencja szymon

Z wielkim żalem, powiadamia, iż 28 czerwca 2017 r., po ciężkiej chorobie, w szpitalu, zasnął w Panu Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Szymon, Arcybiskup Łódzki i Poznański.

Główne uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w Katedralnej Cerkwi Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, ul. Kilińskiego 56 w dniu 01.VII.2017 r. (sobota), początek godz. 9.00. Ciało zmarłego spocznie na cmentarzu prawosławnym przy ul. Telefonicznej 4 w Łodzi (cmentarz na Dołach).

W dniu 30 czerwca br. (piątek) o godz: 17:00 ciało zmarłego zostanie przywiezione do Cerkwi Katedralnej Św. Aleksandra Newskiego. O 18:00 zostanie odsłużona panichida. Cerkiew będzie otwarta całą noc, aż do końca uroczystości pogrzebowych.

Wieczna Ci pamięć Władyko Szymonie!

01.06.2017r.

PIKNIK RODZINNY

Thumb piknik

Zapraszamy na Piknik Rodziny wszystkich parafian i sympatyków parafii, który odbędzie się 11 czerwca 2017 r. po Boskiej Liturgii, na placu przy Cerkwi Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.
Zapewniamy:*gry i zabawy *miła atmosfera *gril

02.05.2017r.

Ikona w Prawosławiu

Thumb bogurodzica plakat a3 cd 28042017

Ikona w prawosławiu

Katedralna Parafia Prawosławna oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zapraszają 10 maja 2017 r. o godzinie 18.00 na spotkanie z autorem oraz projekcję filmu BOGURODZICA. SZLAKIEM PODLASKICH IKON.

Z uwzględnieniem rysu historycznego i typologii ikon zostaną zaprezentowane najpiękniejsze ikony Bogurodzicy czczone na Podlasiu. Region słynie z ikon otaczanych powszechnym kultem, z Supraskiej czy Białostockiej Ikony Bogurodzicy, ale w filmie nie zostaną też pominięte takie miejsca kultu jak: Puchły, Strabla, Zaleszany, Hodyszewo, Ryboły czy Kożany. Pojawi się również istotny wątek o najstarszej ikonie w regionie bielskiej Hodigitrii, której oryginał znajduje się w Bielsku Podlaskim. Celem realizowanego projektu jest ukazanie podlaskich ikon Bogurodzicy na płaszczyźnie nieustającego dialogu dwóch obrządków chrześcijańskich, Wschodu z Zachodem, prawosławia z katolicyzmem. Podkreślona zostanie w filmie - zgodnie z przyjętymi założeniami - wielka rola, jaką ikony odgrywają w kształtowaniu otwartych postaw w stosunku do innej kultury i wyznania. Jak zostanie pokazane to zjawisko - dowiemy się z filmu. Pomysłodawcą projektu filmowego jest Stowarzyszenie OrthNet. Film powstaje dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Przed filmem krótka rozmowa z autorem Panem Piotrem Łozowikiem, którą poprowadzi Pan Łukasz Kobeszko.

za: http://www.centrumdialogu.com

20.02.2017r.

Światowe Dni Młodzieży Prawosławnej w Krakowie

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Szymona w dniach 10-12 lutego 2017 roku w Krakowie odbyły się Diecezjalne odchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Organizatorem tego wydarzenia było BMP diecezji łódzko – poznańskiej wspierane przez młodzież z sąsiedniej diecezji, przemysko - gorlickiej. W obchodach udział wzięła młodzież z różnych zakątków naszej diecezji jak i z całej Polski: Łodzi, Włocławka, Piotrkowa Trybunalskiego, Sosnowca, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Lublina, Bartnego, Kalnikowa, Gładyszowa, Regietowa, Morochowa, Łubników, Chełma, Narwi, Jagodników, Grabówki, Mińska Mazowieckiego, Tarnogrodu wraz z przedstawicielami zarządów bractw diecezji przemysko - gorlickiej, wrocławsko – szczecińskiej, białostocko – gdańskiej, warszawsko – bielskiej, lubelsko - chełmskiej i Zarządu Centralnego BMP - łącznie prawie 100 osób. Spotkanie rozpoczęło się w piątek od wspólnej modlitwy w krakowskiej Cerkwi Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, po której proboszcz parafii, ks. Jarosław Antosiku oficjalnie przywitał ojców duchowych: ks. Juliana Felenczaka, ks. Arkadiusza Barańczuka, ks. Jakuba Dmitruka, ks. Mikołaja Dziewiatowskiego i ks. diakona Pawła Korobiejnikova oraz całą zebraną młodzież. Ks. Jarosław odczytał Przesłanie, które skierował do zebranych Władyka Szymon.